Zácpa u dětí…..a jak ji zvládnout
 

Vážení rodiče,

Zácpa je onemocnění, kterým trpí v různé intenzitě a po různě dlouhou dobu asi  10-15% dětí, a to již od nejmladších věkových skupin. Jenom u malého procenta z nich se však podaří odhalit příčinu zácpy ( např. choroba tlustého střeva).

Když je stolice tuhá, objemná, vyprazdňuje se v intervalech delších než normálních a dítěti způsobuje obtíže, mluvíme o zácpě. Obecně lze říct, že děti do 1 roku života vyprazdňuji nejméně jedenkrát za 1,5 dne, děti starší 1 roku jedenkrát za dva dny. Variabilita je však velmi vysoká ( např. kojené děti) a řada dětí se vyprazdňuje jedenkrát za 5 dní aniž by měli nějaké obtíže.

Ne každý stav, kdy se stolice vyprazdňuje v dlouhých intervalech, je nutně zácpou. Vyprazdňování stolice normální konzistence a množství v intervalech 2-3 dny, při dobré chuti k jídlu, prospívání  a normálním růstu, bez bolesti břicha a bolesti při vyprazdňování není možné označovat jako zácpu.

Pokud lékař vyloučí nejčastější známé příčiny zácpy mluvíme o funkční ( prosté) zácpě. Podkladem pro prostou zácpu je porucha vyprazdňovacího reflexu, který je řízen střevním nervovým systémem a nervy, které vycházejí z mích a mozku. Děti se tomuto reflexu učí, ale existuje řada příčin jako je bolest, úmyslné zadržování a oddalování stolice, stres, nedobré rodinné klima, spěch, nevhodná životospráva, změna známého prostředí a další, které  mohou tento reflex potlačit a tak započít bludný kruh zácpy. Ve chvíli, kdy dítě začne odmítat vyprázdnění o vlastní vůli a zadržovat stolici nejčastěji pro strach z bolesti, začne se v konečníku hromadit velké množství tuhé stolice a vzniká tak zvaná funkční retence stolice. Postupem času dítě zcela ztratí pocit nucení na stolici a řídká stolice, která je nad tuhou stolicí v konečníku začne „přetékat“ a špinit spodní prádlo. Samovolný odchod malého množství  řídké stolice (špinění) děti často chybně označují jako průjem.

Cílem v léčbě zácpy je znovu posílit vyprazdňovací reflex, což nutně neznamená, že se dítě musí vyprazdňovat každý den.Zpočátku postačí, když dítě znovu získá pocit nucení na stolici, popřípadě odejde stolice alespoň dvakrát za týden. Posílení reflexu se nepodaří po jedné nebo i několika návštěvách u lékaře. Většina starostí a péče zůstává na Vás, rodičích malých dětí a na dětech větších, které však potřebují vaši podporu. Lékař je pomocníkem a má některé možnosti – léky, úpravu jídelníčku,  rehabilitaci – jak usnadnit počáteční obtížné období a stavy zhoršení. Zácpa je onemocnění dlouhotrvající, úporné, a tak je nutné nevzdat se při prvním neúspěchu.

 

Jak se stanoví diagnóza zácpy? část první - klikněte

Jak se stanoví diagnóza zácpy ? část druhá - klikněte